Pożar na poddaszu

W miejscowości Piła gmina Końskie spaliło się poddasze piętrowego domu jednorodzinnego. To już 14 w tym sezonie pożar spowodowany przez niewyczyszczenie komina bądź też wady konstrukcyjne. W tym przypadku prawdopodobnie zawinił źle wykonany przewód dymowy odprowadzający spaliny z kominka. Działania prowadzone przez 4 zastępy (23 strażaków) trwały niespełna 2 godziny. Spalił się strych oraz część poszycia dachu. Nikt nie został ranny.

 

Spotkanie opłatkowe u koneckich strażaków

Coroczną tradycją koneccy strażacy w okresie przedświątecznym połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i poczęstowali się pysznym karpiem. Odbyło się to w gronie przedstawicieli władz powiatowych, samorządowych, zaprzyjaźnionych służb oraz byłych komendantów powiatowych PSP. Na uroczystość przybył także Z-ca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Stanisław Woś. Była to również znakomita okazja do wręczenia awansu na wyższy stopień służbowy, który otrzymał asp. Karol Kołba.

Palą się sadze w kominach

 W ostatnim tygodniu na terenie powiatu koneckiego sadze w kominach paliły się już 4 razy.   Mimo, że w tym roku listopad był wyjątkowo ciepły to właśnie w ostatnich dniach powietrze stało się wilgotne a temperatura spadła do kilku stopni. Statystyki pokazują, że taka aura szczególnie sprzyja pożarom sadzy w kominach. Strażacy interweniowali w Końskich ul. Piłsudskiego, w Niekłaniu Wielkim, Smarkowie i Mninie. Przyczyna tych pożarów jest jedna - brak regularnego czyszczenia komina, który brudzi się przez nieprawidłowe spalanie.

 

Szkolenie podstawowe dla druhów OSP

Każdy strażak należący do OSP nie może brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych dopóki nie przejdzie szkolenia w stopniu podstawowym. Właśnie ten rodzaj szkoleń najczęściej organizowany jest w Komendzie Powiatowej PSP w Końskich. Po ostatnim szkoleniu zakończonym w niedzielę, kolejnych 35 druhów może działać w swoich jednostkach niosąc pomoc lokalnej ludności. 

  

 


 

 Pożary traw - niebezpieczna zabawa podpalaczy
W ostatnich tygodniach pogoda sprzyja podpalaczom. Na terenie powiatu spłonęło już kilkadziesiąt hektarów łąk i nieużytków. Codziennie strażacy zmagają się z efektami ludzkiej głupoty ponieważ w wielu przypadkach ogień zagraża budynkom mieszkalny, gospodarczym oraz lasom.