Palą się sadze w kominach

 W ostatnim tygodniu na terenie powiatu koneckiego sadze w kominach paliły się już 4 razy.   Mimo, że w tym roku listopad był wyjątkowo ciepły to właśnie w ostatnich dniach powietrze stało się wilgotne a temperatura spadła do kilku stopni. Statystyki pokazują, że taka aura szczególnie sprzyja pożarom sadzy w kominach. Strażacy interweniowali w Końskich ul. Piłsudskiego, w Niekłaniu Wielkim, Smarkowie i Mninie. Przyczyna tych pożarów jest jedna - brak regularnego czyszczenia komina, który brudzi się przez nieprawidłowe spalanie.

 

Szkolenie podstawowe dla druhów OSP

Każdy strażak należący do OSP nie może brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych dopóki nie przejdzie szkolenia w stopniu podstawowym. Właśnie ten rodzaj szkoleń najczęściej organizowany jest w Komendzie Powiatowej PSP w Końskich. Po ostatnim szkoleniu zakończonym w niedzielę, kolejnych 35 druhów może działać w swoich jednostkach niosąc pomoc lokalnej ludności. 

Pożar butli z acetylenem w Dyszowie

Po godzinie 3:18 w nocy 26 września na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dyszów. Do zdarzenia dyżurny zadysponował 5 zastępów. Dwa z JRG Końskie oraz OSP Nieświń, Modliszewice i Wąsosz. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że w pomieszczeniu całkowicie objętym ogniem zjaduje się zestaw spawalniczy z butlą wypełnioną acetylenem. 

 

Interwencje po burzach

 Co kilka dni przez powiat konecki przetaczają się burze z silnymi porywami wiatru, gwałtownymi opadami deszczu i gradu oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Od początku sierpnia strażacy interweniowali ponad 40 razy usuwając połamane drzewa z jezdni, wypompowując wodę z piwnic a także gasząc pożary od wyładowań atmosferycznych. Najwięcej tego typu zdarzeń powstało w gminach Końskie, Radoszyce i Gowarczów.

  

 


 

 Pożary traw - niebezpieczna zabawa podpalaczy
W ostatnich tygodniach pogoda sprzyja podpalaczom. Na terenie powiatu spłonęło już kilkadziesiąt hektarów łąk i nieużytków. Codziennie strażacy zmagają się z efektami ludzkiej głupoty ponieważ w wielu przypadkach ogień zagraża budynkom mieszkalny, gospodarczym oraz lasom.