24-letni mężczyzna utonął w Sielpi

Upały które pojawiły się na początku lipca zachęcają do kąpieli wodnych w przeróżnych miejscach. Najwięcej osób korzysta z kąpielisk do tego przygotowanych i wydawać by się mogło przez to bezpiecznych. Okazało się, że nawet woda o głębokości 1,5m może być śmiertelnie niebezpieczna. W takim właśnie miejscu na zbiorniku wodnym w Sielpii zniknął pod wodą 24 latek. Strażacy odebrali zgłoszenie kilka minut po 19:00 w sobotni wieczór. Do zdarzenia zadysponowano jednostki posiadające sprzęt pływający - JRG Końskie, OSP Ruda Mal. i Krasna.

Awaria w GASPOLU

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zakład w którym może powstać poważna awaria przemysłowa zagrażająca okolicznej ludności zobowiązany jest do okresowego przećwiczenia istniejących na tą okoliczność planów ratowniczych, procedur czy zasad współpracy ze służbami ratowniczymi. Korzystając z tej okazji Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach i Komenda Powiatowa PSP w Końskich zorganizowały wspólne manewry na terenie jednej z baz firmy zlokalizowanej w Stąporkowie pod kryptonimem GASPOL 2015. 

Ćwiczenia pod okiem młodzieży

Strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej na prośbę dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Końskich przeprowadzili pokaz działań przy upozorowanym wypadku drogowym. Następnie zaprezentowali sposób gaszenia pożaru samochodu osobowego. Dwa wraki pojazdów zapewnił organizator na których strażacy, przy okazji przemawiających do wyobraźni pokazów, mogli też utrwalić i przetrenować własne procedury. Przed ćwiczeniami odbył się konkurs z elementami wiedzy w zakresie ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy.

Pożar budynku mieszkalnego w Rogowie

W pomieszczeniu kotłowni na skutek wysokiej temperatury doszło do eksplozji turystycznej butli gazowej. Pożar szybko rozprzestrzenił się na poddasze. Strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastali już cały budynek w ogniu. Prawdopodobnie ktoś zostawił włączoną kuchenkę gazową bez nadzoru od której zapaliły się zgromadzone w kotłowni materiały palne. Informację o pożarze domu jednorodzinnego w Rogowie strażacy otrzymali po godz. 18:10. Podczas działań gaśniczych wyniesione zostały kolejne dwie butle wypełnione gazem propan-butan, tym razem 11 kg.

 

  

 


 

 Pożary traw - niebezpieczna zabawa podpalaczy
W ostatnich tygodniach pogoda sprzyja podpalaczom. Na terenie powiatu spłonęło już kilkadziesiąt hektarów łąk i nieużytków. Codziennie strażacy zmagają się z efektami ludzkiej głupoty ponieważ w wielu przypadkach ogień zagraża budynkom mieszkalny, gospodarczym oraz lasom.