Awaria w GASPOLU

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zakład w którym może powstać poważna awaria przemysłowa zagrażająca okolicznej ludności zobowiązany jest do okresowego przećwiczenia istniejących na tą okoliczność planów ratowniczych, procedur czy zasad współpracy ze służbami ratowniczymi. Korzystając z tej okazji Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach i Komenda Powiatowa PSP w Końskich zorganizowały wspólne manewry na terenie jednej z baz firmy zlokalizowanej w Stąporkowie pod kryptonimem GASPOL 2015. 

Ćwiczenia pod okiem młodzieży

Strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej na prośbę dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Końskich przeprowadzili pokaz działań przy upozorowanym wypadku drogowym. Następnie zaprezentowali sposób gaszenia pożaru samochodu osobowego. Dwa wraki pojazdów zapewnił organizator na których strażacy, przy okazji przemawiających do wyobraźni pokazów, mogli też utrwalić i przetrenować własne procedury. Przed ćwiczeniami odbył się konkurs z elementami wiedzy w zakresie ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy.

Pożar budynku mieszkalnego w Rogowie

W pomieszczeniu kotłowni na skutek wysokiej temperatury doszło do eksplozji turystycznej butli gazowej. Pożar szybko rozprzestrzenił się na poddasze. Strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastali już cały budynek w ogniu. Prawdopodobnie ktoś zostawił włączoną kuchenkę gazową bez nadzoru od której zapaliły się zgromadzone w kotłowni materiały palne. Informację o pożarze domu jednorodzinnego w Rogowie strażacy otrzymali po godz. 18:10. Podczas działań gaśniczych wyniesione zostały kolejne dwie butle wypełnione gazem propan-butan, tym razem 11 kg.

 

XVII Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Sporcie Pożarniczym.

Na XVII Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Sporcie Pożarniczym koneccy strażacy przygotowywali się kilka tygodni. Zeszłoroczny sukces w ćwiczeniu bojowym nie pozwalał spocząć na laurach tym bardziej, że niewiele zabrakło także do zwycięstwa w sztafecie 4x100m. Drużyna JRG Końskie w składzie Przemek Gad, Rafał Kuleta, Tomek Lis, Paweł Bobiński, Michał Pokusa, Mateusz Smyka, Krzysztof Szmit, Marcin Jędrasik, i Kamil Lisiewicz w tegorocznych mistrzostwach zwiciężyła zarówno w ćwiczeniu bojowym jak i w sztafecie pożarniczej. Nadzór nad przygotowaniami sprawował D-ca JRG mł. bryg. Adam Zieliński.

  

 


 

 Pożary traw - niebezpieczna zabawa podpalaczy
W ostatnich tygodniach pogoda sprzyja podpalaczom. Na terenie powiatu spłonęło już kilkadziesiąt hektarów łąk i nieużytków. Codziennie strażacy zmagają się z efektami ludzkiej głupoty ponieważ w wielu przypadkach ogień zagraża budynkom mieszkalny, gospodarczym oraz lasom.