Szkolenie naczelników OSP

29 druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do KSRG odebrało w minioną niedzielę zaświadczenia o ukończeniu szkolenia naczelników OSP. Strażacy pełniący tę funkcję w jednostce lub planowani w przyszłości na stanowisko naczelnika muszą posiadać nieco inną wiedzę i umiejętności niż druhowie biorący bezpośredni udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych. W związku z tym tematyka szkolenia obejmowała głównie zagadnienia teoretyczne. 

Ćwiczenia w KSWP

 W tym miesiącu strażacy z JRG Końskie oraz OSP Modliszewice i Dziebałtów ćwiczyli w Krajowym Stowarzyszeniu Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich. W założeniu do ćwiczeń został przyjęty scenariusz wg. którego pożar powstał w pomieszczeniu na parterze a gęsty dym odciął drogę ucieczki osobom przebywającym na pozostałych kondygnacjach. Kilka osób zostało ewakuowanych za pomocą podnośnika z balkonu. Jednej z nich udzielono pomocy przedmedycznej. Na zakończenie podsumowano przebieg działań z załogą.

Kolejny mężczyzna zginął w pożarze

 W piątkowy poranek koneccy strażacy w trakcie gaszenia pożaru mieszkania, kolejny raz w tym sezonie grzewczym, znaleźli zwłoki mężczyzny. Tym razem w Stąporkowie przy ul. Tadeusza Kościuszki. Zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęło o godz. 6:33 i wynikało z niego, że jedno z pomieszczeń całe objęte jest ogniem. Samotnie mieszkający 55 letni mężczyzna prawdopodobnie zaprószył ogień w pomieszczeniu kuchennym.

OSP Węgrzyn i OSP Kozów włączone do KSRG

 Jednostki OSP Kozów i Węgrzyn od kilku lat starały się wstąpić w szeregi Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Dość niespodziewanie stało się to właśnie wczoraj wieczorem (środa 21 października). Zorganizowane zostały dwie uroczyste zbiórki na których wręczono decyzje o włączeniu jednostek podpisane przez generała brygadiera Wiesława Leśniakiewicza - Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystego wręczenia decyzji dokonał nadbr. Zbigniew Muszczak - Świętokrzyski Komendant Wojewódzki.